Beslenme

Vegan Beslenme (Vegan Juicing) Sırları

Sıvı detoks diyeti yaparak bedeninizin toksik ve zehirlerden arınmasına nasıl yardımcı olacağınızı artık biliyorsunuz. Peki vegan beslenme ve sıvı diyeti nerede buluşuyor? Ya sıvı detoks ürünlerle vegan diyeti yapmak (vegan juicing) kilo vermenize yardımcı olur mu? İşte doğrular.

 1. Vegan Beslenme Nedir?
 2. Normal Sıvı Detoks ve Sıvı Vegan Beslenme Farkı
 3. Soğuk Sıkım Vegan Beslenme Kimler İçin Uygundur?
 4. Sıvı Vegan Diyeti Yapmanın Faydaları
 5. Vegan Sıvı Beslenme Diyetinin İdeal Süresi
 6. Bir Kısa Yol: Vegan Bitkisel Sütler Sipariş Etmek
 7. Vegan Diyeti İpuçları
 8. Sonuç

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan Beslenme NedirHatırlamak gerekirse Vegan beslenme, hayvansal olan hiç bir ürünü kullanmamaya dayalı bir beslenme şeklidir. Aslında bu yazıyı okuduğunuza göre sizin bir vegan olma ihtimaliniz çok yüksek ve belki de zaten bunu biliyorsunuz.

Veganlık sınırında gezen meraklılar için devam edersek, kimileri tarafından “sıkı vejetaryenlik” olarak da adlandırılan veganizm, sadece hayvanları değil, hayvan kökenli gıdaların hiç birini tüketmemeyi merkezine alır. Vegan beslenmenin bir çokları için etik sebepleri olduğu açıktır. (Ki hayvan kullanımı yoluyla elde edilen giysileri kullanmayı reddedenler de az değildir.) Bazı kişiler ise sağlıklı olduğuna inandıkları için vegan beslenme yoluna gitmiştir. Hiç de haksız sayılmazlar.

Sıvı Detoks (juice cleanse) ve Vegan Sıvı Beslenme (vegan juicing) Farkı

Başlığa bakıp kafanız karıştıysa haklısınız. İçinde sıvı (juice) geçen yeni nesil birçok beslenme çeşidi ile karşı karşıyasınız. Hepsi de sağlığınız için iyi olduğu iddiasında. Güzel yanı şu ki, bir çok kez, ikisi de doğru. En azından Freshteria detoks ürünleri her ikisini de karşılayan, bazıları örtüşen geniş bir soğuk sıkım ürün seçkisine sahip.

Sıvı detoks diyeti, bilindiği üzere, 1-3 günlük sürelerle lifsiz, sadece sıvı gıdalarla bedeninizi resetlenerek (adeta bir bilgisayarın reboot etmesi ya da tüm yazılımların yeniden yüklenmesi gibi) olumlu bir etki altına kalmasına dayalı. Bu şekilde karaciğerinizin toksiklerden arındırma görevinde ona yaşam öpücüğü veriyorsunuz.

Ayrıca sıvı detoks yaparak kalori alımını büyük ölçüde kontrol altında tutmuş oluyorsunuz. Çeşitli diyetler denemiş olanlarınız, katı ürünler tüketirken kalori hesabında hassas olmanın ne kadar zor olduğunu biliyordur.

İşte bunların hepsi vegan sıvı beslenme için de geçerli. Sebzelerinizi yemek yerine içtiğinizi düşünün. Freshteria’dan kolayca detoks sipariş yapabileceğiniz soğuk sıkım juice ürünlerin bir kısmı 100% vegan, ev yapımı, katkısız ve doğal olarak, sipariş üzerine sizin için üretilen vegan bitkisel sütlerden oluşuyor.

Soğuk Sıkım Vegan Beslenme Kimler İçin Uygundur?

Vegan Beslenme kimler için uygundur

Vegan sıvı beslenme, 18 yaşından küçüklere ya da yaşlı yetişkinlere tavsiye edilmemektedir. Hamile ve bebek emzirenler için de uygun olmadığı açıktır. İlaç kullananların önce doktora danışmadan normal beslenme rejimlerini kesinlikle değiştirmemeleri gerektiğini hatırlatırız.

Yemek alerjisi olanlar da vegan sıvı detoks ürünlerin içeriğini iyice okumalılar. Bizler detoks sipariş sayfalarımızda sadece vegan bitkisel sütlerimizin değil, tüm detoks ürünlerimizin içeriklerini ayrıntılı olarak belirtiyoruz. Ayrıca beslenme tablosuna da yer veriyoruz.

Peki kimler sıvı vegan beslenme yapabilir? Elbette öncelikle yukarıdaki kriterlere uymayan, kalıcı sağlık problemi olmayan, kilo vermek isteyen, şişkinliken kurtulmayı hedefleyen, cilt problemlerine çözüm arayan, yorgunluk ve bitkinlikten yakınanlar sıvı vegan beslenme yeni bir dönemin kapısını açacaklar. Elbette vegan olan herkes davetli! Kendinize sormanız gereken ise şunlar: Vegan beslenme için motivasyonum var mı? Disiplinim gösterecek miyim? Ve kararlı mıyım?

Sıvı Vegan Diyeti Yapmanın Faydaları

“Vegan juicing” ile ne kazanacağınızı merak ediyorsunuz ve haklısınız da! Vegan ürünlerle sıvı detoks yapanların şu konularda olumlu ilerleme kaydettikleri söylediklerini sıkça duymaktayız:

“Kalori ve besin hesabını daha kolay yapıyorum”

“Vegan beslendiğimden emin oluyorum”

“Eskisinden daha sağlıklı hissediyorum”

“Daha kolay kilo veriyorum”

“Kendimi enerjik hissediyorum”

“Cildim daha pürüzsüz ve canlı”

Vegan beslenme faydaları

Bu etkileri gözlemler ya da hissederken aslında bedeninizde gerçekten olanlardan bazıları ise şunlardır:

Vegan Beslenme Faydaları:

 • Bağırsaklardaki faydalı bakteriler artar
 • Enflamasyon azalır
 • Bedeninizin toksinlerden arınma mekanizması desteklenmiş olur
 • Besinleri daha kolay sindirirsiniz
 • Hidrate olursunuz

Aslında bu faydaların bir çoğu normal sıvı detoks (juice cleanse) sırasında da fark edeceğiniz faydalardır. Vegan beslenmede ise, sebzeler genel olarak daha az kalori içerdikleri için, sıvı vegan ürünler ile daha fazla sıvı, daha fazla besin ve daha az kalori almış olursunuz. En kısa zamanda en fazla yağ yakımını tetiklemiş olursunuz.

Başka bir deyişle, sıvı vegan beslenme: Daha sağlıklı bir yol olan vegan beslenme alışkanlığına geçişe yardımcı olur . Bedeninizin işlenmiş çöp gıda ve zehirlerden bir süre uzaklaşarak rahatlamasını sağlar. Ve elbette doğru uygulandığında kilo vermeyi ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

Vegan bitkisel sütler kullanma imkanınız olduğu için normalde katı ürünlerle zorlandığınız kalori sayma ve hesaplama hatalarından kurtulmuş olursunuz. Ayrıca hazır vegan juice’lerin beslenme değerleri hassas bir şekilde oluşturulmuş olduğundan, vegan beslenme sırasında sıkça karşılaşılan zorluklardan biri de aşılmış olur.

Evde hazırlamak yerine sipariş edebileceğiniz vegan bitkisel sütlerden yararlanmak her zaman güzel bir kısa yol aslında. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Vegan Sıvı Beslenme Diyetinin İdeal Süresi

Vegan Juicing için ideal süre, sadece sağlık durumunuzla ilgili değil, hedeflerinizle de doğru orantılıdır. Katı ürünlerle vegan beslenmenin neredeyse tüm bir ömür sürebileceğini, hatta bir yaşam tarzı olduğunu biliyoruz. Peki sıvı detoks ürünlerle yapılacak vegan diyetler ne kadar sürmeli?

1 günlük sıvı vegan beslenme diyeti, sıvı beslenmeye yeni başlayan herkes için idealdir. Bu konuda şüphe bulunmamaktadır.

2 ve 3 günlük diyet ise, vegan ilkelerinden vazgeçmeksizin, gerçek bir detoks yapmak isteyen herkesin hedefinde olmalıdır.

Aslında 3 günün sonu, taze üretilmiş soğuk sıkım Freshteria ürünleri için de doğal sınırı oluşturmaktadır. Zira ürünlerimiz sipariş geldiğinde size özel olarak hemen üretilmekte ve içinde hiç koruyucu bulunmadığı için 3 gün dayanmaktadır. (Şoklanmış teslimat seçeneği ile bu süre aylara yayılmaktadır.)

7 gün ve daha fazlası için tamamen sıvı beslenmeden çıkmak ve katı vegan ürünlerin yanında vegan bitkisel sütlerimizi birlikte kullanarak devam etmeniz en tercih olacaktır. Elbette haftalarca hatta aylarca vegan ve sıvı beslenerek hem kilo veren ya da kilo kontrolü yapan hem de sağlıklı yaşayan bireyler vardır. Yine de sadece sıvı beslenerek bu kadar uzun gitmenin, çok fazla disiplin, hazırlık ve elbette bir beslenme uzmanının gözetimini gerektireceği açıktır.

Bir Kısa Yol: Vegan Bitkisel Sütler Sipariş Etmek

Arama motorlarında detoks önerileri arayarak ve Youtube’deki vegan kanalları gezinerek, biraz da yabancı dil bilgisi ile güzel vegan detoks tarifleri elde etmek mümkün.

Bunlar arasında gerçekten beslenme uzmanları tarafından oluşturulmuş ve güven verici olanlarına rastlamak da olası. Yine de herşeyin bir kolayı hem de ucuz yolu var.

Fresteria’da özellikle vegan beslenme yapanlara özel soğuk sıkım juice tarifleri üzerinde aylarca çalıştık. Hem lezzetli hem de sağlıklı bu tariflerden, tamamen doğal, ev yapımı ve katkısız ürünler elde ettik.

Gelin sizi vegan Bitkisel Sütler başlığı altında vegan sipariş için sunduğumuz ürünlerle tanışalım.

Vegan Diyeti Hindistan Cevizi SütüHİNDİSTAN CEVİZİ SÜTÜ 23

Hindistan Cevizi, Vanilya, Hurma, Alkali Su, Himalaya Tuzu (225 kcal)

Vegan diyeti Ceviz SütüCEVİZ SÜTÜ 24

Ceviz, Bal, Alkali Su, Himalaya Tuzu (45 kcal)

Vegan Diyeti Bitkisel Protein SütüBİTKİSEL PROTEİN SÜTÜ (26)

Kenevir Tohumu, Hurma, Himalaya Tuzu, Kakule, Filtre Su (68 kcal)

Vegan Diyeti Yulaf SütüYULAF SÜTÜ (27)

Yulaf, Hurma, Himalaya Tuzu, Filtre Su (40 kcal)

Vegan Diyeti Fındık SütüFINDIK SÜTÜ 28

Fındık, Hurma, Himalaya Tuzu, Filtre Su (44 kcal)

Vegan Diyeti Yer Fıstığı SütüYER FISTIĞI SÜTÜ 30

Yer Fıstığı, Hurma, Himalaya Tuzu, Filtre Su (29 kcal)

Vegan Diyeti Kakaolu Bitkisel Protein SütüKAKAOLU BİTKİSEL PROTEİN SÜTÜ 31

Kenevir Tohumu, Hurma, Himalaya Tuzu, Kakule, Kakao Tozu, Filtre Su (78 kcal)

Vegan Diyeti Proteinli Altın SütüPROTEİNLİ ALTIN SÜTÜ 32

Kenevir Tohumu, Hurma, Himalaya Tuzu, Kakule, Zerdeçal, Filtre Su (70 kcal)

Vegan Diyeti Badem SütüBADEM SÜTÜ 33

Badem, Kaju, Hurma, Himalaya Tuzu, Filtre Su (15 kcal)

Vegan beslenme ürünlerimizi sipariş etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Unutmayın, Vegan Bitkisel Süt grubumuz diğer soğuk sıkım ürünlerimiz gibi sipariş üzerine size özel hazırlanmakta ve hemen gönderilmektedir. Katkısız ve %100 doğal olduğu için 3 gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

Vegan Diyeti İpuçları

Vegan beslenmede nelere dikkat etmeli

Bunlardan Kaçının

Dünyada yaygın bilinen adıyla “vegan juice cleanse” yapmaya karar verdiniz. Peki öncelikle dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? İşte vegan sıvı beslenme sırasında kaçınmanız gereken gıdalardan önde gelenleri:

Alkol, kafein, gazlı içecekler, yağlı besinler, doğal olmayan ya da işlenmiş gıdalar, şekerli ya da yapay tatlandırıcı içeren gıdalar, buğday. Elbette vegan olduğunuz için et, süt ürünleri ve hayvansal olan herşeyi bu listeye ekliyoruz.

Bunlara Hazırlıklı Olun

Elbette sıvı vegan beslenmeyi sadece sağlıklı olmak ve vegan prensiplerinizi daha iyi uygulayabilmek için değil, kendinizi daha iyi hissetmek için de yapıyorsunuz. İşte bu yüzden sıvı beslenmeye ilk başlayanların deneyimlediği bazı geçici etkilere karşı hazırlıklı olmak gerekir. Bunların bedeninizin yeni tanıştığı beslenme diyetleri karşısında verdiği “tanışma” tepkileri olacağını ve daha mutlu ve sağlıklı bir hayata geçiş için çok kısa bir süre yaşanabileceğini aklınızda bulundurun.

Tuvalete daha çok çıkabilirsiniz. Sıvı besleneceğiniz için, çok su içenlerde olduğu gibi,  idrar keseniz daha sık dolacak ve boşaltmanız için size gerektiğinde sinyal gönderecektir.

Kabızlık ya da ishal yaşayabilirsiniz. Bedeniniz alışık olmadığı bir beslenme türüne geçtiği için kısa bir ishal efekti hissedebilirsiniz. Lifsiz beslenme sebebiyle, kısa bir kabızlık da olası. Bu noktada içeriklerini dikkate alarak seçeceğiniz vegan bitkisel sütler ile dengeyi kolayca bulacaksınız.

Duygu durumunuzda değişikliklere hazır olun. Aç kaldığımızda neden asabi olduğumuzu hatırlıyorsunuz değil mi? Çünkü kan şekerimizde ani değişiklikler olur. Benzer bir etkiyi, bedeniniz alışırken sıvı beslenmede de yaşabilirsiniz çünkü sıvı sebze ve meyvelerdeki şeker metabolizmamız tarafından katı besinlere kıyasla çok daha hızlı absorbe edilir.

Sonuç

 

Hiçbir şeyin kolay ve kestirme yolu yok demek her zaman doğru olmayabilir. Çünkü Freshteria’da 100% doğal, katkısız beslenme söz konusu olduğunda “sizin için kolayını” bulmak için durmadan “icat çıkaran” bir ekibimiz var.

Vegan beslenmeyi seçmiş olabilirsiniz. Vegan beslenmeyi merak ediyor ve denemek istiyor da olabilirsiniz. En güzeli vegan beslenme ve sıvı detoksu birleştirmeyi hayal etmiş de olabilirsiniz. O zaman detoks sipariş mağazamıza geçerek vegan bitkisel sütlere mutlaka göz atmalısınız.

Vegan beslendiğinizden emin olun. Sağlıklı beslendiğinizden emin olun. Doğru besinleri ve yeterli kaloriyi aldığınızdan emin olun.

Sağlıkla kalın!

Related Posts