Beslenme, Sağlık

Sıvı Detoks Nedir ve Nasıl Yapılır?

Juicing ya da Juice Cleanse olarak da bilinen Sıvı Detoks nedir? Sıvı beslenme diyetine nereden başlamalı? İşte 2020 yılı diyet hedeflerinizde size rehber olacak, eksiksiz bir dosya.

  1. Sıvı Detoks Nedir?
  2. Sıvı Detoksun Hikayesi
  3. Sıvı Detoks Neden Gerekir? Nasıl Çalışır?
  4. Sıvı Detoks Yapmanın Faydaları
  5. Sıvı Detoks Nasıl Yapılır? Nereden Başlamalı?
  6. Örnek Detoks Başlangıç Paketi
  7. Sonuç

Sıvı Detoks Nedir? 

Sıvı detoks, lif içermeyen sıvı besinler yoluyla bedeninizin kendi kendini temizlemesini sağlamayı hedefleyen bir detoks diyetidir. 1-3 gün gibi çok kısa bir süre uygulanan bu beslenme diyeti dünyada juicing ya da juice cleanse gibi isimlerle tanınmaktadır.

Özellikle soğuk sıkım ürünlerle (cold pressed juice) sıvı detoks uygulamayı alışkanlık haline getirenlerden sık sık benzer yorumları duymuşsunuzdur:

“Cildim bebek teni gibi oldu”

“Kendimi hafiflemiş hissediyorum”

“Sanki tüm hücrelerim yenilendi”

“Birdenbire enerjiyle doldum”

Bu yorumlar aslında sıvı detoks diyetinin bedeninize yaptıkları kadar, ruh halinize olan katkısını ve stresle başetme konusundaki gücünün belki gerçek etkisinden daha bile yüksek olduğunu kanıtlar gibidir.

Sıvı Detoksun Hikayesi

Juice cleanse kavramı yeni moda olmuş ve ülkemizde bir kaç yıldır rağbet görmüş gibi görünse de aslında tarihi epey eskilere gidiyor. Bu tarihçeye kısaca baktığımızda kendisini kanıtlamış uygulamalara dayanarak evrimleşmiş olduğunu görebiliriz.

Bildiğimiz sıvı detoks diyetin atası Stanley Burroughs’un 1976’da yayımlanan The Master Cleanse adlı kitabıdır. Bu diyet anlayışı, ilerleyen yıllarda Beyoncé ve Demi Moore gibi ünlüler tarafından uygulanarak ve medya önünde açıkça savunularak popülerlik kazandı. (Beyoncé’nin diyet hikayesini ingilizce okumak için tıklayın.) Sıvı beslenme diyetleri yoluyla “temizlenme” ve “arınma” o günden bugüne kendisini kanıtladı ve evrimleşerek günümüze geldi.

Özellikle son yıllarda kusursuz bir noktaya ulaşan soğuk sıkım tekniği (cold pressed juice), hidrolik sıkıştıma mekaniği sayesinde besinlerin ısı yoluyla zarar görmeden ve değerlerini koruyarak sıvılaştırılmasına imkan vermeye başladı. Cold pressed juice teknolojisindeki gelişme, yıllardır kendisini kanıtlamış olan sıvı detoks dünyasına yeni bir yaşam öpücüğü verdi ve 2020’ye tüm dünyada milyonlarca takipçisi olan bir diyet tekniği olarak girmesini sağladı.

Sıvı Detoks Neden Gerekir? Nasıl Çalışır?

Peki sıvı detoks nasıl çalışır? Gelin şimdi buna bakalım.

Aslında detoks, bedenimizin doğal olarak yaptığı “zehirden arındırma” işlemidir. Gün boyunca organlarımız kendi aralarında etkileşime geçerek bedenimize girmiş zararlı maddeleri (toksinleri) etkisiz hale getirir, dönüştürür ve bedenimizden atarlar.

Örneğin karaciğerimiz (1 günde ya da 1 saatte değil) sadece 1 dakikada, yaklaşık 1.4 litre kanımızı eleyerek temizlemektedir. Bu temizleme işlemi 2 aşamalıdır. İlk aşamada kötü maddeler etkisiz hale getirilir. Bunun için antioksidanlara, E ve C vitaminlerine ihtiyaç duyarız. İkinci aşamada ise bu düşman maddeler sıvılaştırılarak bedenimizden atılacak hale getirilir. Bu aşamada da glutamin, gliksin ve sülfür yardımı gerekir. Kabak, brokoli gibi tadından hoşlanmadığımız ya da sarımsak gibi kokusundan yakındığımız besinler, işte bu ihtiyacımız olan bileşikleri içerir.

Peki o zaman bedenimiz detoks işlemini zaten her gün, her saat, her dakika kendi yapıyorsa, sıvı detoks diyeti yapmak neden gereksin?

İki sebepten. Birincisi organlarımızın (örneğin karaciğerimizin) detoks işleminde başarılı olması için başedebileceği miktarda zehire maruz kalıyor olması gerekir. Günümüzde yaşadığımız şehir hayatı, işlenmiş besinler ve günlük beslenme alışkanlığımız organlarımızın detoks kapasitesi ile kendi kendilerine başedemeyecekleri boyutta zehir yüklenmemize sebep olmaktadır. Modern hayatın getirdiği stresin, detoks yapma işinde organlarımıza hiç de yardımcı olmadığı açıktır.

Sıvı detoksa başlamak için ikinci sebep, organlarımızın günlük detoks işlerinde ihtiyacı olan madde ve bileşenleri doğru ve yeterli oranda bedenimize yüklemektir. İşte bunun için dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi şimdi Türkiye’de de Freshteria size günlük beslenme planı yapılmış 1-3 günlük hazır sıvı detoks paketleri sunmaktadır.

Bu paketlerdeki ürünler %100 doğal, katkısız ve soğuk sıkım (cold pressed juice) yöntemiyle oluşturulmaktadır. Sadece içeriği değil lezzeti de test edilerek hazırlanan bu paketler, sıvı beslenme diyeti sırasında almanız gereken ideal kalori, besin değeri gibi ayrıntılarla uğraşmadan beslenmenizi sağlar. Ayrıca gerekli meyve ve sebzeleri satın almak, bozulmadan saklamak, yıkamak ve tek tek hazırlamak zorunda kalmazsınız.

Toparlamak gerekirse sıvı detoks diyetinin asıl amacı bedeninizin doğal detoks prosesini desteklemek, onu şeker, kafein, işlenmiş gıdalar ve enerjinizi emen diğer faydasız maddelerden uzaklaştırarak yeni ve sağlıklı bir hayata “hızlı başlangıç” yapmasını sağlamaktır. 1-3 günlük sıvı detoks diyeti dışında böyle bir hızlı başlangıcı bu kadar etkili yapmanız imkansızdır.

Sıvı Detoks Yapmanın Faydaları

Öncelikle şunu söylememiz gerekir, günlük diyetinize sıvı beslenme ürünleri yani juice eklemek, bedeninizi sağlıklı temellere geri götürür ve beslenme sisteminizi yukarı taşır.

Sıvı beslenme, kendinizi toksinlerden arınmış beslenme anlayışı yolunda bir adım daha ileri götürmek, bünyenize ihtiyacı olan mola ve dinlenme süresini vermek için vazgeçilmezdir. Bu beslenme anlayışı, sağlıksız ve işlenmiş gıdalardan uzaklaşmayı temel alır.

Bilindiği üzere meyve ve sebzeler hem vitaminler hem de mineraller açısından oldukça zengindir. Soğuk sıkım meyve ya da sebze suyu (yani diğer bir tabirle cold pressed juice) tüketmek tüm sağlığınızı yukarı çekecek ekstra besinleri bedeninizle buluşturur.

Sıvı detoks suyu, antienflamatuar yani iltihap giderici bileşimler açısından da zengin oldukları için bağışıklık sisteminize adeta doping etkisi yaparak kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olurlar.

Soğuk sıkım sıvı detoks ürünleri aynı zamanda sağlıklı enzimleri sindirim sisteminizle buluşturmak yoluyla, sindirim sürecinize de katkı yapar.

Yapılan araştırmalar 1-3 günlük sıvı detoks diyeti uygulayanların genel sağlık durumlarında haftalar içerisinde olumlu yönde gözlemde bulunduklarına işaret etmektedir. Örneğin Scientific Reports üzerinde yayımlanan böyle bir araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz. Bu araştırmaya göre 3 günlük sıvı beslenme diyetini takip eden 2 haftanın ardından deneklerin sağlık seviyelerinde artış gözlemlediklerini belirttikleri kaydedilmiştir.

Peki sıvı detoks yapmaya karar vermeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle hamile ve şeker hastalarına Sıvı Detoks uygulamasının kesinlikle önerilmediğini önemle hatırlatalım. Diğer hastalık veya özel durumlarınız var ise, detoks uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Herhangi bir bilinen hastalığınız yoksa bile, sıvı detoks uygularken beklenmedik bir etki ile karşılaşırsanız detoks programını sonlandırmalısınız.

Sıvı Detoks Nasıl Yapılır? Nereden Başlamalı?

Zehirli ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için sıvı detoksa başlamaya karar verdiğiniz için sizi tebrik ederiz. Gündelik hayatta bilerek veya bilmeyerek farklı yollar ile (sağlıksız gıda, su ve hava şartları) vücudunuza girmiş bu zehirli ve zararlı maddeleri katkısız sıvı meyve/sebze suyu karışımları ile beslenerek etkisiz hale getireceksiniz. Bunun için beslenme değerleri ve toplam kalorisi özenle hazırlanmış bir programı en az 1, en çok 3 gün boyunca uygulamanız tavsiye edilir.

Peki sıvı beslenmeye nereden başlamalı?

Size kolay bir başlangıç yapmak ve alışmanızın ardından daha nitelikli sıvı beslenme diyeti uygulamanız için tam 5 adet farklı sıvı detoks paketi oluşturduk.

Paketlerimizin hepsinin bazını 6 çeşit, her biri 500ml olan soğuk sıkım sıvı detoks ürünler oluşturmaktadır. Her bir detoks paketimiz bu soğuk sıkım sıvı detoks ürününe ek olarak, %100 doğal ve katkısız ek ürünlerle zenginleştirilmiştir. Bunlar “Enerji Topu” gibi “Sağlıklı Atıştırmalık” ya da  “Shot” ve “Fit Drink” kategorisindeki sağlıklı beslenme ürünlerimizdir.

Kişiden kişiye ve vücudun ihtiyacına göre değişse de, 3 haftada bir ya da ayda bir kere yapılan 3 günlük sıvı beslenme en ideal uygulama şeklidir. Biz sıvı beslenmenin etkisinin tam olarak anlaşılması için 3 günlük program önersek de, her zaman kendimize 3 gün ayırmak zor olabilir. 1 günlük programlar ile ara vererek, kendinizi 3 günlük detoks için hazırlayabilirsiniz.

Örnek Detoks Başlangıç Paketi

İdeal bir başlangıç olarak, yukarıda belirttiğimiz anlayışa uygun olarak hazırlanmış olan Başlangıç Detoks 1 paketimizin içeriğine hızlıca bir göz atalım.

CLASSIC-Sıvı Detoks-Başlangıç Seviye

Bu sıvı detoks paketimiz günlük toplam 1346 kcal enerji içermektedir.

Gelin paket içeriğindeki detoks ürünlerin her birini mercek altına yatıralım.


DETOX  01

Ispanak, Sap Kereviz, Salatalık, Zencefil, Yeşil Elma, Limon (105 kcal)


SWEET GREEN 02

Ananas, Salatalık, Yeşil Elma, Nane (180 kcal)


CALM 03

Havuç, Kırmızı Elma, Yeşil Elma, Limon, Zencefil (280 kcal)


BIG RED 07

Pancar, Havuç, Zencefil, Yeşil Elma, Limon (145 kcal)


REFRESH 12

Armut, Pancar,Ananas, Limon, Yeşil Elma (195 kcal)


CEVİZ SÜTÜ 24

Ceviz, Vanilya, Hurma, Alkali Su, Himalaya Tuzu (225 kcal)

Görüldüğü üzere başlangıç setimiz, ilk kez sıvı beslenme yapacaklar için özenle planlanmıştır ve herkes için idealdir.

Gelim şimdi de sitemizden sipariş edebileceğiniz değişik detoks ürünlerini kullanarak yapabileceğiniz örnek bir sıvı detoks diyet günü nasıl geçiyor göz atalım:

08:00 — Günaydın! Kendine gelmek için bir bardak limonlu su iç. Yanında 30ml Buğday Çimi Suyu Shot da sana iyi gelebilir.

09:00 — Sweet Green 02 iç. Sabah ananas içerikli hızlı enerji için iyi gelecektir. Yanında 50ml Zencefil Shot bağışıklık sistemi için harikadır!

10:00 — 300ml ılık bir su iç. Veya Tarçınlı Fit Drink çok iyi bir alternatif olabilir.

11:00 — Classic Red 06 içmeye ne dersin! Çünkü seni zinde tutacaktır. Pancar kan dolaşımını iyileştirecek.

12:00 — 300ml ılık bir su iç veya bitkisel bir çay da olabilir. Yanında 50ml Zerdeçal Shot tüm sistemini hareketlendirecektir.

13:00 — Tam Detox 01 zamanı! Yanında bir de 50ml Ispanak Shot seni Temel Reis gibi hissettirecek !

14:00 — 300ml ılık bir su iç. Peki ya onun yerine Naneli Fit Drink‘e ne dersin?

15:00 — Calm 03 iç. Yorulmaya başlayan gözlerine havuç iyi gelecektir.

16:00 — 300ml ılık bir su veya bitkisel bir çay da içebilirsin.

17:00 — Ve Fresh 12 için en doğru zaman! Tatlı yerine iyi bir alternatif.

18:00 — Spor! Biraz ter attıracak egzersiz ve ardından 300ml ılık su iç. Spordan önce alacağın 50ml Pancar Shot kan dolaşımını düzenleyerek kalbini korur. Spordan sonra ise Yeşil Çaylı Fit Drink seni dinlendirecektir.

19:00 — Şimdi Ceviz Sütü 24 iç. Sütten gelen protein kasların için iyi gelecektir.

20:00 — 300ml ılık bir su iç veya bitkisel bir çay da öneriyoruz.

21:00 — Sıcak bir duş al veya masaj, ardından 300ml ılık su içmeyi öneririz.

22:30 — Erken yat ve iyice dinlen.

Son olarak ürünlerimizin nasıl hazırlandığını kısaca anımsatalım. Meyve ve sebze sularımızın sıkımı önceden değil, sadece sizden sipariş geldiği anda yapılmaktadır ve hemen gönderilmektedir. Taze gönderim seçeneği ya da şoklanmış olarak teslimat seçebilirsiniz. Taze gönderilen ürünler tadını ve beslenme değerlerini korumak için size ulaştıktan sonra 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Bu sebeple 1-3 günlük diyet için uygundur.

Şoklanmış ürünler ise, soğuk sıkım (cold pressed juice) işleminin hemen ardından donduruldukları için besin değerlerini korurlar. -18 derece derin dondurucuda 5 ay boyunca saklayabilir ve çözdükten sonra 3 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Sonuç

O zaman  öğrendiklerimizi kısaca üzerinden geçelim:

Sıvı detoks, kalori ve besin değeri iyi hesaplanmış, lif içermeyen, soğuk sıkım meyve ve sebze suları ile 1,2 ya da 3 günlük olarak yapılmaktadır. Bu şekilde bedeninizin doğal detoks mekanizması olağanüstü bir destek almaktadır. Zira, modern hayatın içerdiği olumsuz sağlık koşulları ve işlenmiş gıdalar sebebiyle organlarımız, kendi başlarına üstesinden gelmesi zor olan, çok ağır yük altındadırlar.

1-3 günlük sıvı beslenme ile toksik maddelerin bedenimizden atılması esasına dayalı sıvı detoks diyeti, yeni icad edilmiş ve denenmemiş bir beslenme yöntemi DEĞİLDİR. Kökeni 1970’li yıllara dayanmaktadır ve o zamandan bugüne milyonlarca kez test edilmiş ve evrim geçirerek kusursuzlaşmıştır. Sıvı detoks anlayışı, soğuk sıkım (cold press) yönteminin son yıllarda tanıdığı imkanlar sayesinde beslenme ve diyet dünyasında, bugün hakettiği baş köşedeki yerini almıştır.

Sıvı detoksa nereden başlayacağınızı düşünmek ya da kendi programınızı oluşturmak mümkün olsa da, Freshteria gibi %100 doğal ve katkısız sıvı beslenme ürünleri sunan bir markanın hazırladığı başlangıç paketleri ile kolay ve etkili bir yoldan giderek juice cleansing dünyasına adım atmanız bugün her zamankinden daha kolaydır

Sağlıkla kalın!

Related Posts