Beslenme, Sıkça Sorulan Sorular

Sıvı Detoks ve Cold Pressed Hakkında Herşey

Sıvı detoks diyeti ile ilgili en çok merak edilenleri sizler için derledik. Hangi detoks paket size uygun ve daha fazlası… İşte cevaplar!

Cold Pressed (Soğuk Sıkım) Nedir? Normal meyve sularından farkı nedir?

 

Yüksek basınçlı bir hidrolik pres ile sebze ve meyveleri zengin besin değerlerini kaybetmeden soğuk sıkma işlemidir. Hava ile teması, dolayısıyla oksidasyonu en az seviyede tutan bu yöntem sayesinde sebze ve meyvelerin suyu ile posaları birbirinden ayrılır.

Böylece sebze ve meyveler besin değerlerini koruyarak daha uzun süre(3gün) dayanır.

Herhangi bir katkı içermez, su bile eklenmemiştir. Pastörize edilmemiş meyve/sebze suları kullanıldığından dolapta raf ömrü 3-4 günü geçmez.

Evde yapılan sıkma meyve sularına göre;

  • daha yoğun tat
  • daha çok meyve/sebze suyu
  • daha çok mineral ve vitamin elde edilir

300 ml.’ilk ambalajda 750-800gr. civarında ürün içeriğinde yazan sebze/ meyve içerir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı bir yetişkin insanın günlük tüketmesi gereken meyve/sebze ihtiyacını 400gr. Olarak belirlemiştir. Günlük en az 1 şişe soğuk sıkım sebze/meyve suyu karışımı tüketerek bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılamış olursunuz.

Marketlerdeki klasik meyve/sebze suları pastörize edilmiştir. Bir takım katkı malzemeleri de eklenerek marketlerde raf ömrü 1 yıla kadar çıkmaktadır.

 

 

Meyve ve Sebze suyunun posası olmadığı zaman ne oluyor. Lifleri de faydalı değil mi?

Günümüzde düzensiz besleniyoruz, çoğunlukla dışarıda ‘Fast Food’ gibi kalorili yiyecekler tüketiyoruz, sebze ve meyve tüketimi azalmaktadır. Bu durum beslenme yetersizliklerine yol açarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Yüksek besin değeri taşıyan taze sebze ve meyve tüketmek dengesiz beslenmeyi ve bir çok hastalığı önlemede oldukça önemli role sahiptir.

Modern hayatta yoğunluktan sağlıklı gıda ulaşmak ve tüketmek için zaman ayırmak dahi zor gelmeye başladı. En sağlıklı olanı meyve ve sebzeyi posasıyla beraber tüketmektir. Ancak, buna vakitte bulamayanlar için iyi bir alternatif soğuk sıkım meyve/sebze sularıdır.

Sıvı Detoks Nedir? (Juice-Cleansing)

Detoks zehirli ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Gündelik hayatta bilerek veya bilmeyerek farklı yollar ile (sağlıksız gıda, su ve hava şartları) vücudumuza zehirli ve zararlı maddeler girer. Amacımız, belli bir süre vücudumuza giren zehirli ve zararlı maddeleri ve dolayısıyla karaciğerin iş yükünü azaltmak için bir tam gün boyunca katkısız sıvı meyve/sebze suyu karışımları ile beslenmek. Bunu yaparken de vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinleri de eksik etmemektir.

Bu sürecin kilo vermeye de yardımcı olması açısında genel olarak üç gün süreyle uygulanmaktadır.

Ancak her insan tüm gün sıvı beslenmeye alışık olmadığından bünye farklı tepki verebilmektedir. O yüzden ilk kez yapacakların vücudunu bu sürece alıştırması için 1 gün sıvı detoks yapıp 1 gün ara vererek, daha sonra 2 gün yapıp 3 gün ara vermesini öneriyoruz. Eğer kendinizi iyi hissediyor ve aşağıda belirtilen rahatsızlıklarınız da yoksa 3 tam gün sıvı detoks yapabilirsiniz.

Sıvı detoks nedir ve nasıl yapılır diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!

Hangi durumlarda Sıvı Detoks önerilmez?

Şu durumlar ve rahatsızlıklarda sıvı detoks önerilmez;

  • Kan sulandırıcı kullanılıyorsa,
  • Şeker hastalığı varsa,
  • Bağışıklık yetmezliği varsa,
  • Hamilelerde
  • Gelişim yaşındaki çocuklarda
  • 75 yaş üstü yaşlılarda

Burada yer almayan rahatsızlık ve durumlarda doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanızı öneriyoruz

Neden sıvı detoks yapmalıyım? Vücudum zaten kendini onarmıyor mu?

Kilo vermek için zorlanıyor ve uzun süredir tartıda bir değişim göremiyorsanız yapabilirsiniz. Sıvı Detoks süreci ile metabolizmanızı şaşırtabilir ve kilo vermenize destek olabilir.

Uzun süreli dışarıdan yağlı ve katkılı yiyecekler tükettiğinizde buna ara vermek, sindirim sistemini ve karaciğeri bir nebze dinlendirmenize yardımcı olabilir.

Sıvı Detoks kendimi nasıl hazırlamalıyım?

Herhangi bir ön hazırlığa gerek yok. Kendinizi iyi hissettiğiniz herhangi bir gün başlayabilirsiniz. Sıvı Detoks sürecinin etkisini artırmak için uyku düzeninize de dikkat edin ve mümkün olduğu kadar erken yatıp erken kalkın. En az 8 saat uykuyu ihmal etmeyin.

Sıvı Detoks yaparken nasıl hissedeceğim? Başım ağrırsa, acıkırsam…

Sıvı detoks sırasında gıda çiğnemesi olmadığı için ve normal beslenmenizden farklı bir beslenme uyguladığınızdan farklı bünyelerde farklı tepkiler olabilmekte. Bazı insanlarda sıvı detoks yapılan günün öğleden sonrasında hafif bir baş ağrısı yapabilmektedir. Bu normaldir.

Baş ağrısını azaltmak ve gidermek için şekersiz, katkısız ıhlamur çayı, zencefil çayı, papatya çayı içilebilir. Yağ ve tuz eklenmeden salatalık veya mevsim salatası tüketebilirsiniz.

Sıvı Detoks yaparken nasıl spor yapmalıyım?

Sıvı detoks sürecinde mutlaka spor yapılmalı ama kesinlikle ağır olmamalı. Yaşa, boy-kilo oranına göre metabolizma hızına göre gün içinde veriminiz düşecektir. Önerimiz normal tempolu yürüyüş olacaktır.

Kaç gün sıvı detoks ile her kadar kilo verebilirim?

Sıvı detoks yapanlardan aldığımız geri bildirimlere göre 3 günlük sıvı detoks süreci sonrası metabolizma, yaş, kilo-boy endeksine bağlı olarak 1-2,5 kg arasında kilo verebilirsiniz. Bu kilo kaybının kalıcı olması için günlük beslenme alışkanlıklarınızda sağlıklı ve vücudunuza uygun gıda tüketmelisiniz.

Kaç günlük sıvı detoks yapmalıyım? Haftaiçi veya haftasonu fark eder mi?

Türk yemek kültüründe ekmek ve et türleri büyük yer tutuyor. Doğrudan sıvı beslenmeye geçiş kolay olmayabilir. O yüzden, öncelikle 1 günlük sıvı detoks yapmanızı öneriyoruz. Kendinizi iyi hissediyor ve sağlık sorunlarınız yoksa 2 günlük veya 3 günlük sıvı detoks deneyebilirsiniz.

Haftaiçi veya haftasonu sıvı detoks yapmanız farketmez. Bazı kullanıcılar sıvı detoks sürecinde iş verimleri biraz azaldığı için ve sabahları erken kalkmak zorunda olmadıkları için genelde hafta sonunu tercih ediyorlar.

Bir ayda kaç kere ve kaç gün sıvı detoks yapabilirim?

Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise, 1 günlük sıvı detoksu, her sıvı detoks sonrası en az bir gün ara vererek, ayda 10 kez tekrarlayabilirsiniz. 2 günlük yapacaksanız her sıvı detoks sonrası en az iki gün ara vererek 5-6 kez tekrarlayabilirsiniz. 3 günlük sıvı detoks yapacaksanız her sıvı detoks sonrası en az 3 gün ara vererek ayda 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Burada belirtilen tekrarlar sağlıklı bir birey içindir. Beklenmedik bir etki veya rahatsızlık duyduğunuzda mutlaka doktorunuza başvurunuz ve sıvı detoks sürecini sonlandırınız.

Sıvı detoks paketlerinizin farkları nedir? Hangisi bana uygun?

Sıvı detoks paketlerimiz Başlangıç, Orta ve İleri Seviye olmak üzere üç gruptur. Başlangıç seviyesinde meyve oranı diğer seviyelere göre biraz fazladır. Orta seviyede meyve oranı daha az. İleri seviyede meyve oranı en az ve sebze oranı en yüksektir.

CLASSIC-Sıvı Detoks-Başlangıç Seviye

İlk defa sıvı detoks yapacaklar için paketimiz. İlk kez yapacaklar için ideal.

CLASSIC-Sıvı Detoks-Orta Seviye

Daha önce birkaç kez 1 günlük sıvı detoks yapmış kullanıcılar için ideal. Bu paket ile kendinizi iyi hissediyorsanız 2 günlük veya 3 günlük sıvı detoks yapabilirsiniz.

CLASSIC-Sıvı Detoks-İleri Seviye

Sıvı beslenme paketlerinin en yeşili .Yeşil ağırlıklı bu setimiz düşük kalorisi ve arındırıcı özellikleri ile tam bir detoks uzmanı.Sıvı beslenmeye alışkansan ve yeşil ağırlıklı, daha düşük kalorili bir sıvı beslenme programı istersen bu seti tercih edebilirsin.

Sıvı beslenme, kendinizi toksinlerden arınmış beslenme anlayışı yolunda bir adım daha ileri götürmek, bünyenize ihtiyacı olan mola ve dinlenme süresini vermek için vazgeçilmezdir. Bu beslenme anlayışı, sağlıksız ve işlenmiş gıdalardan uzaklaşmayı temel alır.

      STARTER 2-Sıvı Detoks-Orta Seviye

Ayda 2-3 kez sıvı detoks yapan ve aynı zamanda sporunu da eksik etmeyenler için Çia tohumları ve dolayısıyla ekstra protein içeren Fit Drinkler size iyi gelecektir. Bu paket ile 1-2-3 günlük sıvı detoks yapabilirsiniz

Sıvı detoks yaparken hangi üründen başlayacağım?

Sıvı detoks yaparken size tavsiye edilen kullanım kılavuzu sunuyoruz. Lakin, burada önemli olan gün içinde alınan toplam kalori ve uygulama sırasındaki disiplin.
İstediğiniz sıralama ile ürünleri tüketebilirsiniz. Daha çok enerjiye ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız o saatlerde Ananas ve Pancar içeren ürünleri, daha az enerji seviyesinin yeterli olduğu saatlerde ise havuç, ıspanak ve diğer sebze içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Toplam uyanık kaldığınız süreye eşit aralıklarla ürünleri tüketebilirsiniz.

Sıvı detoks yaparken başka ne içebilirim? (Çay, Sigara Alkol vs.)

Şekersiz siyah çay ve bitki çayları tüketebilirsiniz. Alkol ve Sigara’dan uzak durmanızı sadece sıvı detoks için değil genel olarak önermiyoruz.

Kahvesiz olmaz diyorsanız, şekersiz bir adet türk kahvesi fincanı ile kahve içmek çok büyük bir sorun yaratmayacaktır.

Sıvı detoks bana göre değil ama tek öğün amaçlı soğuk sıkım içeceklerini kullanabilir miyim?

Kesinlikle.!

Sıvı detoks sürecine tam uyum sağlayamayan bazı kullanıcılarımız 1 günlük sıvı detoks ürününü 2 güne yayarak bazı öğünleri soğuk sıkım meyve/sebze sularını içerek geçiştiriyor ve bu şekilde ihtiyaç duydukları meyve/sebze ihtiyacını karşılayıp gazlı ve katkılı içeceklerden uzak duruyorlar.

Örneğin; İskender yanında sürekli 01-Detox isimli yoğun sebze suyu içeren ürünümüzü tercih eden bir müşterimiz var.

Sıvı detoks yaparken özel bir davete gitmem gerekti. Ara verebilir miyim?

Evet. Ara verebilir ve ertesi gün devam edebilirsiniz.

Sıvı detoks sürecinin en iyi etkiyi vermesi için önerilen 3 günlük sıvı detoks yapmaktır. Ancak, gerekli durumlarda ara verip sonraki gün de devam edebilirsiniz.

3 günlük sıvı detoks yaptım şimdi ne yapacağım?

Öncelikle tüm beslenmenizi gözden geçirmelisiniz. Yoğun sebze ve meyve, daha az ekmek ve daha az et içeren beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Paketli, raf ömrü uzun olan gıdalardan ve abur cubur diye tabir edilen ürünlerden uzak durmalısınız. Haftada en az iki kez yaşınıza ve bedeninize uygun spor yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hafif tempolu 1 saatlik yürüyüşler tüm yaş grupları için en ideal spordur.

Kendinizi iyi hissederseniz, en az 4 gün ara verdikten sonra tekrar 3 günlük sıvı detoks programı uygulayabilirsiniz.